Juoksukoulumme ja EM-Pariisi

Tätä kirjoittaessa on ensimmäistä kertaa niin, että Annukka lähtee harjoituskauteensa terveenä ja todella hyvässä kunnossa, se nostaa tunnelmaa ja fiilistä joka osa-alueella, koska takareisi vaivat leikkauksineen ja niistä toipumiseen on kieltämättä ollut joskus todella rankkaa, tietenkin kun vammoja on ollut niin juoksukoulujakin on väkisin joutunut miettimään, siksi nyt kun tilanne on hyvä olemme tehneet radikaaleja satsauksia tarjoamalla juoksukouluja useammalle ihmiselle isolla laajuudella, toivottavasti juoksunharrastajat ymmärtävät että nyt heille tarjotaan ainutlaatuista tilaisuutta kehittyä, yhteistyösopimukset LPG-Sport, Noname ja Feet takaavat juoksukoululaisillemme enemmän mahdollisuuksia, siihen kun lisätään Annukan urheiluhierojan koulutus ja kokemus, kehittyminen ei jää ainakaan puitteista kiinni. Kiersimme syksyllä Suomea ja Eurooppaa ympäri kovalla tahdilla, kymmenen kisaa 10km-maratoniin 12viikon aikana, melkein joka viikko äärimmäinen rasitus, tämä oli osiltaan suunniteltu kokeilu, testasimme palautus ym. juomia, testasimme juoksukenkiä, testasimme Polar Vantagen apua harjoitteluun, sekä LPG-hoitojen tehoa palautumiseen koska tulevana kautena tarvitsimme dataa siihen, nämä kaikki tietämys näistä viikkoista on myös käytettävissä meidän valmennettavilla sekä tulevilla juoksukoululaisilla. Kaikki kilpailut oli huimia, tuli älyttömän hyviä tuloksia, niin Mikalle kuin varsinkin Annukalle, Mika paransi 6-minuuttia puolimaratonilla 8-viikon aikana, Annukan upeat juoksut Lidingöloppetin kuudes, Tukholman puolimaratonin neljäs ja SM-maratonin hopea aika 2.47 , ja tämä samainen Annukka juoksi elokuun alussa takareisi revenneenä 35.04 Kalevan kisoissa. Ainoa missä teimme virheen oli valmistautuminen Lissaboniin, tiesimme sen jo edellisenä päivänä paikan päällä että nyt tilanne on tämä, mutta lähdimme viivalle vaikka siihen astuessa tiesimme molemmat että tulee pitkä aamupäivä, silti kaikesta huolimatta Annukka oli kovalla reissullaan seitsemäs ja paras Eurooppalainen, tulihan siinä ikäsarjan voittokin, mutta silloin olimme jo nauttimassa Cascaisin upeista maisemista. Tästäkin kisasta tuli hyvää kokemusta, ja tietoa itselle ja jaettavaksi kaikille jotka haluavat ihan sitä nippeli tietoa mikä on valmistautuminen huipulla, tai jokaiselle joka ennätystään haluaa parantaa.

Kausi oli yhtä oppia joka päivä, taiteiluja, säätämistä, pettymyksiä ja uusia nousuja, kukaan ei uskoisi jos kertoisimme Annukan harjoitus määrät, sen voimme kertoa että harjoitus määrät jäi reilusti aktiivikuntoilijan määristä, silti Annukka lahjakkuudella teki kaudesta hienon kaikesta huolimatta. Talvi meni täysin hiihtäen koska takareisi ei vaan kestänyt juoksemista, sinänsä hiihto oli hyvää kestävyysharjoittelua mutta ei korvaa loppupelissä muuten juoksua, ja kun asumme Varsinais-Suomessa sekin ilo loppui lyhyeen. Kevät menikin sitten lenkki pari viikossa koska vaalikiireet vei Annukkaa, Annukka on luonteeltaan sellainen mihin ryhtyy tekee sen aina hyvin niin kuin vaalitkin. Kun vaalit oli huhtikuun puolivälissä ohi, alkoi joka päiväinen lenkkeily takareisien ehdoilla, tuli SM-maastot jotka kesken kuntoiselle ja takareisi toipilaalle turha reissu, mutta Annukka halusi olla mukana kun oli niin luvannut. Sitten alettiin rakentamaa kuntoa pikku hiljaa, ensimmäiset merkit uudesta tulemisesta saimme kesäkuussa, tutulla 10-tiellä, kymppi kulki jo lähelle 35 minuuttia, tästäkin jotkut tietävät juoksuihmiset veisteli että minun kello käy hitaammin kuin muut, mutta tosi asia oli että 35min meni suhteellisen kevyesti. Sitten tuli Mikkelin puolimaraton, keskellä harjoitus kautta 1.18.14 helposti, kaikki näytti todella hyvältä, siirryimme suoraan Mikkelistä Pajulahteen harjoitteleen jossa sitten neljäntenä päivänä taivas mustui, Annukka 1000m vedoissa yhtä äkkiä nousi pystyyn, tuntui kun koko halli olisi romahtanut niskaamme, ei voi, ei saa, voiko tämä olla totta! Seuraavana päivänä sitten magneetti kuviin ja tuomio musertava 7cm repeämä takareidessä, ja kausi paketissa, ainakin niin ajattelimme. Meni muutama päivä yhdessä sumussa, tämähän piti olla se vuosi, se vihdoin viimeinen vuosi joka päättyisi Kalevan kisojen 10000m mestaruuteen, emme voineet uskoa että taas kävi näin. Uusinta magneetit seuraavana maanantaina antoi ihan micro toiveen kaudesta, olin sopinut Kalevan kisojen kilpailujohdon kanssa että Annukka saa osallistua 10000m jos jalka on kunnossa, tämä oli yksimielinen päätös tuomari neuvostolta, sovittiin että emme vie kenenkään paikkaa jos jalka ei ole kunnossa ja ilmoitamme viikkoa ennen tilanteen. Tästäkin päätöksestä moni ”urheilu tietäjä” väänsi sosiaalisessa mediassa loukkaavia kommenttia, tietämättä asiasta mitään, mutta onneksi ollaan keitetty monissa liemissä, ettei se isommin meitä haitannut. Alkoi armoton kilpajuoksu aikaa vastaan. Ekalla viikolla km-vauhti noin 6min/km, ei luvannut paljoa, toisen viikon lopulla Ilkka Kanervan pyynnöstä Ike hölkkä, en ikinä ole niin paljon pelännyt Annukan näkemistä, tai näkemättä jäämistä kun jännittyneenä istun kylmälaukun päällä odottaen Annukan tuloa reitiltä, kun Annukka vaaleat hiukset hulmuten sitten kentälle kaartoi, näin kellosta sen että nyt tullaan 3.45/km ja ei arista jalkaa, se tunne helteisellä Lokalahden kyläkentällä oli kuin olisi ollut Atlantan olympialaisten 10000m alkuerässä kun Annukka juoksi Suomen ennätyksensä, tila oli kyyneltä, iloa kaikkea siltä väliltä, 3-viikkoa Kalevan kisoihin…onko vielä mahdollista? Tätä ennen otimme LPG-laitteen joka päiväiseksi ilta puhteeksi, sekä ennen harjoituksia, päätimme yhdessä että nyt taas riskillä mennään, joka harjoituksessa oli jäät aina mukana, ajoin autolla rinnalla, päivä päivältä juoksu alkoi näyttää juoksulta ja jalka LPG.n ansiosta toipumassa, mutta ei tietenkään täysin millään ehdi parantua. 2-viikkoa ennen 3.40/km vauhtia, viikkoa ennen 3.35/km, samalla viikolla valmistava ennen Kalevan Kisoja vauhti pätkissä 3.30/km, kaikki tuli tehtyä mitä voimme siinä ajassa mitä annettiin. Kalevan kisojen 10000m meni käsikirjoituksen mukaan, jännitin kokoajan ettei vauhti nouse paljon alle 3.30/km, laskin että 35.00 ajalla voisi olla mahdollinen mitali, mutta sitten vauhti kiihtyi 3.25/km tuli ensimmäinen nyppäys takareiteen, Annukka sinnitteli, yritti tekniikan muutoksella estää kunnon nyppäyksen takareidessä ja keskeytyksen, kokeneen juoksijan kikkailu kestikin viimeiselle 250m saakka, jolloin kunnon nyppäys takareidessä nosti Annukan pystyyn ja tuskissaan ja sillä hetkellä pettyneenä saapui maaliin, näin jälki käteen hieno taistelu ja upea juoksu. Sitten jatkoimme niin kuin nytkin joka päivä LPG-hoitoja kotona, jalka tuntuu nyt koko ajan paremmalta ja sittenhän alkoi meidän kiertue joka jatkui lokakuun 20-päivään asti. Annukka ei ottanut riskiä Pajulahden PM-katsastuksessa omassa nimikko juoksussaan eli Annemari Elite Racessa , näin PM-maastot myös tarkoituksella jätettiin väliin ja käännettiin katseet vuoteen 2020. Sopimuksia kisojen suhteen ollaan tehty, tammikuussa Espanjassa 10km katujuoksu, ja sitten Helmikuussa Dubaissa ensimmäinen koe puolimaratonilla alle 1.15, seuraavat kisatkin keväällä jo suunniteltu, mutta kevät muotoutuu sitten Dubain jälkeen, Tukholman maratonille on kutsu jo Elite juoksijana tullut, mutta kaikki muotoutuu talven aikana, kuten myös leiritykset. Tässä oli nyt ensimmäinen artikkeli meidän kotisivuille. Palkkioksi kun jaksoit lukea tämän, löytyy koodi tästä, eli Annukka19, sillä saa 25% alennusta verkkokaupasta.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *